76-річний Олег Шетанков – найстарший учасник Wizz Air Kyiv City Marathon 2017, який готується подолати свої чергові 42,195 км. Він більше 30 років пропрацював старший науковим співробітником Інституту технічної фізики. Майже одночасно з кар’ єрою науковця розпочав і кар’єру бігуна, щоправда регулярно тренуватися почав лише на пенсії. Для Олега Костянтиновича заняття бігом – це не випробування чи можливість довести щось оточуючим, біг – це насолода, яка з ним уже більше ніж півжиття.
Олег Костянтинович: Бігом я захопився давно – понад 40 років тому. Я любив спорт, навіть легкі екстремальні види, стрибав з парашутом, їздив на велосипеді. А потім з’явилася мода на пробіжки. Я прочитав книгу про біг і його користь, тому вирішив спробувати. Займався більше для себе, свого здоров’я, звик до спорту, але в професійні заняття це не переросло. А кілька років тому я вирішив, що досить так бігати – час пробігти марафон! Все сталося випадково. Якось бігав як зазвичай, і добіг до села Зазим’я, а там у той момент готували трасу для марафону. Він називався «Екстрим-марафон». Жодного екстриму, якщо чесно. Можливо, так назвали через те, що бігти мали по лісу… Я запитав організаторів, чи можу пробігти з ними, але оскільки 42 км я ще тоді зовсім не бігав, мені запропонували почати з 10 км. Дистанція мені не сподобалася, і я вирішив тренуватися, щоб подолати марафон. І вже через рік, в 2014 році, я пробіг свій перший Київський марафон за 6 годин і 2 хвилини. Результат не найкращий, але після я дізнався, як треба систематично тренуватися, що потрібно відпочити перед самим забігом, і тоді результат покращиться. Це мене дуже підбадьорило! Уже наступний свій марафон я пробіг за 5 годин і 36 хвилин. Сподіваюся, що і зараз пробіжу з хорошим часом. Я тренуюся один. Бігти в компанії мені складно, тому що у кожного свій темп, свій графік. Я себе краще знаю, намагаюся тренуватися щодня, як мені комфортно.
Поруч на дистанції з досвідченим бігуном напевне буде його онук Денис. Хлопець вже не раз підтримував дідуся на дистанції. Поки що від родини марафонець отримує підтримку лише моральну – звабити усіх бігом Олег Костянтинович ще не зміг.
Дух суперництва у 76-річного спортсмена відчувається. Він і сам зізнається, приємно вигравати у більш молодих бігунів.
Олег Костянтинович: Люблю бігти півмарафони (посміхається). Там більше новачків, які ще не повністю можуть розрахувати сили, темп, і навіть, незважаючи на те, що вони молодші, після мене фінішує ще людина 90 зазвичай. У мене якось була ситуація, коли на півмарафоні поруч бігла дівчина, в такому ж темпі, як я. Я запитав, на який вона час біжить, вирішили бігти разом. Хоча вона мені відразу сказала: «Ви за мною не намагайтеся бігти, біжіть, як вам легше». А потім ми кілометрів 10 пробігли, дивлюся, вона вже почала відставати, після вирішила відпочити трохи, і звичайно, вона вже фінішувала далеко після мене.
Марафон бігти складніше. Але на старті забігу мене завжди питають, на яку дистанцію біжу, дивуються, задають питання про тренування. Думаю, люди не захоплюються, але з повагою ставляться до того, що я в такому віці бігаю марафон.
Олег Костянтинович впевнений: вік зовсім не завада спорту, навіть навпаки – спорт дає змогу відчути себе по-справжньому живим та щасливим.
Олег Костянтинович: Я люблю спорт. Навіть, коли пробігаю певну дистанцію під час тренування, відчуваю неймовірну ейфорію. Часто так буває, що встанеш зранку, виходити нікуди не хочеться, а якщо ще й погода не дуже гарна, то і самопочуття не найкраще, але потім вийдеш з дому, пробіжиш кілометрів 10-20, і веселіше стає, вже сам себе хвалиш, що ні сидів удома, а вийшов і пробігся. Задоволення має бути в усьому, не потрібно перенапружуватися, або витрачати всі сили на спорт, а можна через спорт отримувати енергію і на інші сфери діяльності. Це свого роду вивчення свого організму, своїх здібностей і можливостей.
Зараз мені приємно, що я найстарший учасник головної дистанції Київського марафону. Люди підтримують мене, мої зусилля, дивляться на мене і розуміють, що все можливо. Якщо чесно, мені приємно перебувати в компанії молодих людей, адже тоді і сам відчуваєш себе молодше. Іноді мені говорять: «Ви вже старий. Вам, мабуть, складно». А я відповідаю: «Який же я старий? Відчуваю себе тінейджером!». Це і є мотивація.