Кілька років тому тенісистка Тетяна Воротіліна потрапила в аварію і сильно пошкодила ногу. Після такої травми неможливо було вести активний спосіб життя, і дівчина прийняла нетипове рішення ампутувати ногу. Вона продовжує займатися тенісом, працює тренером і бігає на довгі дистанції, використовуючи протез. Що мотивує її рухатися вперед, Тетяна Воротіліна розповіла нам в інтерв’ю.
– За півтора роки ти пробігла 12 півмарафонів, а нещодавно тобі підкорився твій перший марафон. Ще було для тебе найскладнішим, а що мотивувало рухатися далі?
– Я вкрай рідко оцінюю щось як “складно”. Для мене буває “непросто”. Але я не запам’ятовую таке.
Абсолютно усі події нейтральні, і ми самі “зафарбовуємо” їх у той чи інший колір. Важливо те, на чому ти хочеш фокусуватися, що для тебе буде важливішим.
Важливо позитивно дивитися на ситуацію і шукати максимум класних можливостей, якщо ти хочеш чогось досягти. Наша лімбічна система завжди шукає негатив та загрозу, а ще дуже любить впадати в апатію, бездіяльність.
Щастя – це не відсутність проблем, а наше до них ставлення. Це здатність мати з ними справу. Можна побачити дуже багато позитивних речей, якщо не надто фокусуватися на негативних.
Звісно, бувають якісь непрості штуки на дистанції, але щойно я перетинаю фінішну лінію, я одразу забуваю про усі нелегкі моменти. Коли я монтувала відео з марафону, мене дуже здивувало, як я сварилась на зустрічний вітер і біль у нозі на останніх кілометрах.
– Чим для тебе є біг на довгі дистанції? Заради чого ти біжиш?
– Мені подобається сам процес. Він дає мені відчуття сили.
А ще це прекрасне тренування для тенісу. Я й ногу собі відпиляла для того, щоб бігати на корті. А за час забігів побачила, як це надихає інших. Багато людей кажуть, що розпочали свої заняття бігом, повірили в себе та інші важливі речі, побачивши мене. Це надихає, і мені хочется робити ще більше, щоб надихнути ще більше людей.
– Що потрібно бігунові, який хоче бігати на довгі дистанції?
– Дисципліна. Впевненість у собі та дисципліна. Ти приходиш на тренування, тобі боляче, але на наступний день ти знову йдеш тренуватися. Не хочеться, “впадло” і так далі – але ти йдеш і робиш. Це дисципліна, і це те, що можна натренувати дуже просто.
Достатньо однієї хвилини на день.
Якщо впевненість у собі – це тема окремої дискусії, до кожної людини потрібен особливий підхід, щоб працювати з нею, то дисципліна – це суто механічні дії, які треба виконувати з дня на день.
Ви можете досягти абсолютно усього, тому що ваш організм набагато сильніший, аніж вам здається.
– Що би ти порадила тим, хто тільки планує долати свої перші кілометри?
– Кайфувати! І не намагатися одразу бігати багато. У квітні 2017 я розпочинала з 10 метрів. У березні 2018 я пробігла півмарафон. Ще за рік і кілька місяців я пробігла марафон. Усе це відбувається завдяки поєднанню наявності цілі, впевненості в собі та дисципліни.
Звісно, варто читати рекомендації, йти до тренера або у біговий клуб. І отримувати задоволення. Від процесу, компанії, роботи м’язів, внутрішнього стану… не важливо, головне – в кайф!
– Чи може біг змінити життя?
– Однозначно. Перше, що змінюється, коли ви приходите в якусь нову сферу – ви потрапляєте в нове коло спілкування. На мій погляд, це саме те, що може сильно вас змінити. Тому що ви – це на 50% ваше оточення, на 40% – ваш спосіб мислення, і тільки 10% – це ваші знання та навички.
Коли ви приходите в спорт, у вашому житті з’являються люди, які також займаються спортом. Ці люди також починають впливати на вас, так само як і ви – на них. Вони неділю замість того, щоб відходити від суботньої гулянки, йдуть на забіг, ви теж приєднуєтеся до спортивного життя: приходите повболівати, реєструєтеся на 2, 3, 4 км. Це стає заразним.
Якщо у вашій компанії є люди, які завжди усього досягають, у вас всередині теж з’являються ресурси на нові досягнення. Тому так, регулярні заняття спортом сильно змінюють ваше оточення, і це сильно впливає на ваше життя.
Плюс це впливає на фізіологічний рівень. Щойно ви починаєте щось робити – чи ви йдете в зал, чи на пробіжку – у вас в організмі починають вироблятися ендорфіни, у вас з’являються гарний настрій та енергія.
А ще класно те, що регулярні заняття спортом дають очевидний прогрес. За рік мої досягнення виросли з 10 метрів до 21 кілометра. Це дуже круто. Так, я до цього займалася спортом. Але тим не менш, спорт розвиває вас і дає вам почуття впевненості в собі. Він дає можливість побачити ваш прогрес якісно і кількісно.
У спорті ваші результати на 90% залежать лише від вас. І якщо ви скажете: “Ну так, класно тобі говорити, ти амбасадор, у тебе завжди є зручне взуття, а в мене дешеві кеди”… Я бачила, як хлопець біг марафон босоніж. Я не кажу, що це добре. Але коли ти хочеш, ти зможеш знайти можливості досягти абсолютно будь-чого.