Наразі спортивна спільнота переживає дні скорботи. Під час ультрамарафону на Куяльницькому лимані 14 червня українська бігунка Катерина Катющева зазнала теплового удару, а потім вночі померла в лікарні від інсульту. Важко усвідомити, що підготовлена людина, майстриня спорту, ультрамарафонка, учасниця Чемпіонату Світу на дистанції 50 км втрачає свідомість на маршруті, а внаслідок наступних подій втрачає життя. Ми у Run Ukraine співчуваємо близьким і рідним Катерини.
Будь-яка трагедія є наслідком збігу кількох обставин. Організаційний директор Run Ukraine Іван Третьяков, який опікується питанням безпеки на наших стартах з 2015 року, поділився власним досвідом і розказав, як правильно організувати медичне забезпечення в забігах на довгі дистанції. Матеріал буде корисним як організаторам спортивних змагань, так і волонтерам і учасникам.
Медичне забезпечення на спортивному заході – це певний набір інструментів для створення безпечних умов подолання дистанції спортсменами. Існує пряма залежність – чим безпечніший старт, тим він дорожчий, адже залучення великої кількості медичних спеціалістів потребує фінансових витрат. І чим довшою буде дистанція, тим більшою буде вартість.
Розглянемо основні передумови якісного медичного забезпечення на старті.
1. Бути відкритими до світу.
Організатор змагань має розуміти, що він не один у цій країні. Існують фахівці у Службі з надзвичайних ситуацій, існують медичні працівники в державних та приватних закладах, існують волонтерські організацій типу MotoHelp, Червоний хрест, Мальтійська служба допомоги, з якими можна і потрібно співпрацювати.
Але всі ці фахівці, перш за все, мають про вас ЗНАТИ. Знати дату проведення вашого заходу, кількість учасників, маршрут (його довжину та конфігурацію), загальний рівень підготовленості спортсменів (профі чи аматори).
Отже, перш за все, плануючи масовий спортивний захід, необхідно написати листа в ДСНС, Патрульну поліцію, Міську адміністрацію, Центр екстреної медицини та медицини катастроф, зазначити в листі загальну інформацію про спортивні змагання та попросити допомогти із залученням потрібних фахівців до медичної служби заходу.
2. Розбити маршрут на сектори та спланувати кількість медичних фахівців на кожному секторі.
Наші критерії для планування кількості медичних бригад на маршруті такі:
- перші 10 км – бригада швидкої допомоги кожні 5 км;
- після 10-го км ставимо бригаду швидкої кожні 3 км;
- на фініші обов’язкове чергування 2-х бригад швидкої на змаганнях до 5000 учасників і 3-х бригад швидкої на змаганнях більше 5000 учасників.
Усі бригади швидкої мають бути «кардіологічними». Ви маєте знати, що бригади «швидкої» бувають «кардіологічними», «педіатричними», «психіатричними», «лінійними» і бригадами «інтенсивної терапії».
Нижче наведені схеми розташування медичних бригад на:
Рекомендації встановлення точок медичного забезпечення (тільки для забігів по шосе в місті):
Ділянка маршруту | Кількість медичних бригад | Кількість бригад волонтерів |
---|---|---|
перші 10 км | кожні 5 км по 1 бригаді | кожні 5 км по 1 бригаді |
наступні кілометри | кожні 3 км по 1 бригаді | кожні 2.5 км по 1 бригаді |
останні кілометри | 2 бригади | кожні 100 м по 1 бригаді |
фініш | мінімум 2 бригади | мінімум 6 |
Тобто, чим ближче до фінішу, тим більш щільним повинно бути розташування медичних бригад і волонтерів. І ось обґрунтування залежності.
Графік госпіталізацій постраждалих в Біговій Лізі 2019 року (на якому кілометрі зверталися):
3. Надати інформацію.
У керівника медичної служби має бути повна оперативна інформація про:
- кількість бригад та факт їх розташування на маршруті, тобто ви, як організатори, маєте перевірити, що всі медичні фахівці прийшли на свої точки;
- кількість людей на маршруті в даний час;
- де знаходиться бригада «швидкої допомоги», яка їде за останнім учасником;
- телефон чергового лікаря у диспетчерській міського центру екстреної медицини.
Керівник медичної служби має право приймати рішення по збільшенню кількості бригад на фініші чи окремих ділянках маршруту. У нас була така ситуація у Дніпрі.
У чергового лікаря має бути особиста карта розташування всіх бригад.
Забезпечити керівника медичної служби та чергових лікарів інформацією – головна задача організатора змагань.
4. Ретельно продумати склад медичної служби.
Склад служби формується за принципом «чим більше – тим краще». Але це мають бути люди, які можуть оцінити ситуацію та прийняти рішення щодо складності травми спортсмена. А також ці люди мають бути здатними підтримати життя спортсмена в разі зупинки дихання та відсутності серцебиття.
Тому волонтери з громадських організацій, які регулярно тренують свої навички зможуть добре виконувати функції медичних фахівців на маршруті та фільтрувати звернення на найважчий ділянці – на фініші.
Хочу подякувати нашим друзям, які допомагають нам у медичному забезпеченні:
- Червоний хрест (команди Києва, Дніпра, Запоріжжя, Одеси, Южноукраїнська, Херсону, Львова);
- MotoHelp (Київ), які вже допомагають нам не тільки в Києві, а й в інших містах;
- Мальтійська служба допомоги Києва, Львова, Івано-Франківська.
Нам також допомагають лікарі:
- Військових госпіталів міста Львів;
- Клініки Добробут;
- Центру екстреної медицини та медицини катастроф Києва, Львова, Дніпра, Одеси, Запоріжжя.
Висловлюю велика вдячність кожному волонтеру/лікарю/диспетчеру від команди Run Ukraine.
6. Збирати статистику після змагань.
Для підведення підсумків та створення фундаменту для розвитку медичної служби вам потрібна буде Статистика. І її потрібно збирати під час змагань.
Ось приклад таблиці медичного звіту від World Athletics.
А ось так виглядає аналітика звернень до медиків в розрізі вікових категорій (вік, кількість звернень) у Run Ukraine:
Чому медичне забезпечення – це дорого?
Послуги чергування лікарів Центру ЕМД та МК платні. Є тариф за кожну годину чергування. І в кожному місті тариф різний (від 490 грн до 1049 грн за годину). Та й ще не кожна станція зможе виділити 6 або більше бригад для чергування. І ось тут організатор спортивного заходу має проявити усю свою вигадливість і майстерность переговорів, щоб поставити на маршрут потрібну кількість медичних бригад.
Волонтери з громадських організації також потребують харчування на день проведення заходу. А якщо в місті проведення заходу достатньої кількості кваліфікованих фахівців не буде, то потрібно буде запросити людей з інших міст та оплатити витрати на проїзд.
Безпечний захід завжди буде дорожчим.
Отже, планувати роботи медичної служби має сам організатор. У нього має бути бачення кількості фахівців на змаганнях та розуміння принципів їх координації. Організатора має бути «видно». Видно в мерії, в ДСНС, в Центрі екстреної медичної допомоги.
Організатор має бачити спортсмена кожні 3 км. А на фініші – кожні 100 метрів. Адже швидкість реакції тут є найголовнішим чинником безпеки.
Бережіть себе та піклуйтесь про своє здоров’я. Якщо на маршруті відчули дивні симптоми, будь-ласка, зверніться до медичних фахівців.