До старту
залишилось
sponsor
 • Партнер дистанції 5 км
 • Oфіційний партнер
 • Oфіційний партнер
 • Офіційний автомобільний партнер
 • Партнер дистанції 21 км
 • Офіційний хронометрист
 • Благодійний партнер
 • Спонсор дистанції 10 км
 • Генеральний партнер
 • Cпортивний партнер
 • Організатор
 • Офіційний водний партнер
 • Під патронатом

Новини

20.09.2018

Пульс і гаджети. Як, чим і для чого потрібно вимірювати пульс під час бігу

 

Сьогодні біг – це справді один з найдоступніших і найпопулярніших видів спорту. По-перше, він покращує не тільки загальний стан організму, але і дозволяє тримати його в тонусі. Незважаючи на це, біг вимагає усвідомленого і небайдужого ставлення. Одним з основних і найважливіших чинників під час тренувань є частота серцевих скорочень, відстеження якої важливе не тільки під час тренувань, але і після.До того ж, якщо врахувати розвиток сучасних технологій, сьогодні ми маємо можливість вибрати під свої потреби і завдання відповідні гаджети. Почнімо.

 

Пульс – це поштовхоподібні коливання стінок артерій, пов’язані з серцевими циклами. Це перше, що перевіряють у людини, якщо вона звернулася по медичну допомогу. Можна помилково подумати, що цей показник не має достатньо інформації про загальний стан організму, але він заслуговує на особливу увагу. За його частотою визначають збої в роботі серця та інші захворювання.

 

Існує три види пульсу:

– артеріальний – ритмічні поштовхоподібні коливання, які виникають при наповненні артерій кров’ю;

– венозний – пульсація великих вен на шиї і інших великих кровоносних судин, розташованих в безпосередній близькості від серця;

– капілярний – почервоніння краю нігтьової пластини залежно від серцевого ритму.

 

 

Фактори, що впливають на пульс

Вік людини. З віком пульс збільшується через ослаблення загальної фізичної форми і стану м’язів серця.

Тренованість організму. 60-80 ударів на хвилину – це пульс людини у спокійному стані.У спортсменів все трохи інакше. З огляду на постійні фізичні навантаження, м’язи серця, як і всі інші, також піддаються розвитку. Під впливом тренувань м’язи серця стають сильнішими і працюють ефективніше. Наприклад, за одне скорочення тренованих м’язів, серце може перекачувати більше крові по судинах, що призводить до загального зниження пульсу.

 

Маса тіла. Загальна вага також дуже впливає на роботу серця. У людей з надмірною вагою м’язи серця працюють з підвищеним навантаженням, що може призвести до тахікардії (збільшення частоти серцевих скорочень від 100 ударів на хвилину).

Загальна активність. Робота різних м’язів по-різному відображається на пульсі. Коли ми знаходимося у вертикальному положенні, серцю потрібно більше енергії для переміщення крові по організму, ніж горизонтально. Наприклад, коли ми піднімаємося сходами або біжимо під гірку, нам значно важче, ніж йти по рівній поверхні.

 

Зневоднення організму. Недостатнє споживання рідини робить нашу кров густішою, зменшуючи кількість плазми. Її стає менше, і м’язам потрібно більше працювати для постачання організму кисню. Як наслідок, наш пульс зростає.

Харчування. Для нормальної і продуктивної роботи нашого організму необхідні білки, жири, вуглеводи. За різних навантажень та інтенсивності наші ресурси використовуються по-різному. Починаючи тренування голодним, буде складніше підтримувати рівний темп з потрібним пульсом. З’являється втома і відчувається напруженість, які будуть тільки посилюватися. Готуючись до тренувань, потрібно брати з собою джерела вуглеводнів – звичний і зручний для вас перекус.

 

Температура тіла і навколишнього середовища. Коли спекотно, пульс буде вище звичайного, коли прохолодно, серце буде битися повільніше, навіть при рівних навантаженнях. Так працює механізм терморегуляції нашого організму.

Емоційний стан. Наші емоції через гормони теж здатні впливати на пульс через вегетативну нервову систему. У стані спокою він знижується, у збудженому – підвищується. Важливо пам’ятати, що людина здатна контролювати пульс через свій емоційний стан.

 

Генетика. Наші гени дуже впливають на ритм серця у стані спокою. У людей різниця може доходити і до 20 ударів на хвилину за однакової фізичної форми, навантаження і віку. Порівнювати свої показники з іншими – даремне заняття. Організм людини унікальний і неповторний. Потрібно, щоб кожен його вивчав індивідуально, аналізував і робив висновки з власних показників.

Стрес, алкоголь, куріння та інші негативні чинники, що негативно впливають не тільки на загальний стан організму, але і змушують серце працювати швидше і також зношуватися.

 

 

Як і для чого контролювати пульс

Вимірювання пульсу під час фізичних навантажень дозволяє не тільки стежити за загальним станом і ефективністю організму, але і контролювати кількість спалюваних калорій, якщо ви зібралися схуднути. Під час бігу або інших тренувань можна спиратися на своє самопочуття (найкращий показник), але залежно від ситуації виміряти пульс буде просто необхідно. Контролювати серцевий ритм можна за допомогою:

 

– підрахунку ударів серця на сонній артерії або на зап’ясті.У цих місцях биття пульсу відчувається найкраще. Можна виміряти кількість ударів за 10 секунд і помножити на 6 або за 15 секунд і помножити на 4. Результат буде неточний, але наближений до реальних показників.

 

– гаджетів.Сьогодні з усього різноманіття розробок і їх доступності, найбільш ефективним для підрахунку пульсу вважають годинник і прилади з нагрудним кріпленням. Датчик фіксується ременем на рівні грудей, а лічені дані передає на синхронізований наручний годинник. Їх можливості різняться від виробників, але у більшості є прекрасна функція, яка сповіщає про перевищення порогу заданого пульсу.

 

 

Гаджети для вимірювання пульсу

Сьогодні існує велика кількість виробників і власне гаджетів, які позиціонують свої продукти як найнеобхідніші пристрої для занять спортом.Але не варто вестися на маркетингові хитрощі і скуповувати усе підряд. Для занять спортом достатньо всього кілька девайсів, які допоможуть вам стежити за станом організму і не перетворитися на “електроніка”.

 

Перше, на що варто звернути увагу, – це спортивний годинник. Від звичайних наручних годинників вони відрізняються не тільки дизайном, але і своїм функціоналом, адаптованим для занять спортом. Моделі бувають різними – від простих до багатофункціональних. Наприклад, годинник, таймер, підрахунок дистанцій, калорій, пульс, темп і підключена система GPS. Якщо ви аматор, вам буде досить базового бігового годинника з оптимальним набором функцій – пульсометром і gps.Якщо ж ви вирішили професійно готуватися до забігів, підходити до питання потрібно обдуманіше і виваженіше. Вартість подібних девайсів буде вищою, але і функціонал стане в нагоді на всі випадки життя. Варто відзначити, що всі учасники 9th Wizz Air Kyiv City Marathon мають можливість отримати знижку -15% на покупку спортивної лінійки годинників Suunto. Скористатися знижкою можна на Sport Fest UA.

 

Під час заняттях бігом найнеобхіднішим і незамінним гаджетом вважають пульсометр. Пристрій складається з двох взаємопов’язаних частин – наручного годинника і нагрудного датчика, який зчитує серцебиття. Обидві частини синхронізуються, що дозволяє контролювати показники на годиннику, а не задирати футболку до грудей під час бігу, щоб подивитися дані. Виробники технологій розробляють варіант “все в одному”, але такі пристрої коштують набагато дорожче.

 

Займаючись спортом, дуже важливо стежити за загальним станом організму і роботою серця. Підвищення або зниження серцевого ритму, залежно від навантажень, можуть призвести до найнепередбачуваніших наслідків і зниження ефективності тренувань. У таких випадках серце не буде працювати ефективно для нормального переміщення крові і загального обміну речовин.Отже, тренування не приносять користі організму.

 

Детальніше про пульсові зони, частоту серцевих скорочень і ключових бігових метриках, таких як VO2, EPOC, Cadence, можна почути на суботній лекції від Андрія Нестерова і Дмитра Коваленка, яка відбудеться 22.09 о 14:00 в ЦеХАБе (вул. Хрещатик, 29, Київ ). Лекція буде сфокусована на застосуванні даних метрик бігунами на довгі дистанції і буде цікава при підготовці до марафонським 42,195 км.

 

Друзі, давайте готуватися з розумом, контролювати здоров’я, бігати у задоволення і продовжувати готуватися до Wizz Air Kyiv City Marathon. До зустрічі на старті!